wtorek, 27 lipca 2010

Na kartach historii - Mińsk Mazowiecki - miasto dziś

Po zakończeniu II wojny światowej Mińsk Mazowiecki znów się odradza. Systematycznie wzrasta liczba mieszkańców miasta. W 1945 r. było ich 10,5 tys., w 1971 już 24700, a w 1994 aż 34 tysiące. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców miasto powiększało swoje terytorium. I tak w 1967 miasto zajmowało obszar 832 ha, a zaledwie 19 lat później, w 1986 już 1311.
W tym okresie powstało również wiele dużych zakładów pracy, jak np. Mińskie Zakłady Obuwia, Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego czy Mazowieckie Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych. Również wiele istniejących wcześniej przedsiębiorstw zostało poddanych gruntownym modernizacjom. Wzrost liczby ludności spowodował również rozwój budownictwa mieszkaniowego. Po wojnie powstało wiele nowych osiedli zarówno bloków jak i domów jednorodzinnych, na których to po dziś dzień zamieszkuje wiele osób. Pociągnęło to za sobą również budowę nowych szkół. W tym okresie powstały bowiem 4 szkoły średnie oraz kilka szkół podstawowych. Wybudowane zostały sieci wodociągowe i kanalizacyjne, które obejmują całe miasto. Sporym sukcesem było uruchomienie w poprzedniej dekadzie stacji uzdatniania wody oraz magistrali wodociągowej oraz wybudowanie drugiej stacji PKP. Stacja ta otrzymała nazwę Mińsk Mazowiecki – Anielina.

W czerwcu 1975 r. na skutek reformy administracyjnej państwa, która znosiła powiaty, Mińsk Mazowiecki znalazł się w województwie siedleckim. Taki stan trwał aż do 01.01.1999 r. Po 1990 r. przywrócono samorząd terytorialny, a miasto stało się siedzibą urzędu rejonowego, w skład którego weszło 13 gmin. Po reformie administracyjnej z 1999 r. Mińsk znów stał się miastem powiatowym i leży w województwie mazowieckim. W skład powiatu mińskiego wchodzi:
  • 10 gmin wiejskich, tj. Cegłów, Dobre, Dębe Wielkie, Halinów, Jakubów, Latowicz, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Siennica oraz Stanisławów
  • 1 gmina miejsko-wiejska – Kałuszyn
  • 3 gminy miejskie, tj. Mińsk Mazowiecki, Halinów i Sulejówek.
Aktualnie Mińsk Mazowiecki jest miastem prężnie rozwijającym się. Z roku na rok zwiększa się liczba mieszkańców miasta, obecnie wg oficjalnych danych GUS liczba ta wynosi nieco ponad 38000, ale wydaje się że dane te są lekko zaniżone. Powstaje wiele nowych osiedli mieszkaniowych, powstają nowe zakłady pracy. Aktualnie budowana jest także obwodnica miasta, która docelowo ma być częścią autostrady A2. Inną ważną dla mieszkańców i długo oczekiwaną inwestycją była budowa kompleksu aquaparku wraz z lodowiskiem, które po wielu latach powstało tuż przy sanktuarium pw. Św. Antoniego z Padwy. Miasto to daje spore perspektywy rozwoju przedsiębiorczości, które to są coraz lepiej wykorzystywane. Jednym z niewielu minusów Mińska jest słabo rozwinięta baza sportowa i rozrywkowa. Niestety władze tego miasta nie są wstanie zrozumieć, że w tak sporym mieście wypadałoby zwiększyć wydatki na sport i rozrywkę, gdyż są to dziedziny, które wspaniale mogą wypromować miasto i zapewnić pozytywną rozrywkę młodzieży. Może zmieni się to na lepsze po jesiennych wyborach samorządowych?

2 komentarze:

  1. Gratulacje oby tak dalej, pozdrawiam.Fajny blog tylko pamiętaj J.Królikowski nie jest jedynym guru na temat historii naszego miasta.
    "Może zmieni się to na lepsze po jesiennych wyborach samorządowych?"
    Nie licz na to w Mińsku obowiązuje zasada grunt to rodzinka, plus znajomości.
    o upadku naszego miasta świadczy to że obecnie największym pracodawcą jest Grzesiak z przyległościami powiatowymi, spójrz na dane.
    Na zmiany ja nie liczę może jak twoje pokolenie się tym zajmie to tak. Trzymaj się życzę wytrwałości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Postanowiłem skorzystać z Jego opracowania ponieważ najbardziej mi ono pasowało;) co do układów w naszym mieście, to Pan Grzesiak miał już nie startować podobno w najbliższych wyborach więc może sytuacja wspomniana przez Ciebie ulegnie pewnym zmianom na lepsze. Mam nadzieję, że już zacznie się to zmieniać i że nie będzie czekać aż moje pokolenie dojdzie do władzy (to by oznaczało kilka straconych lat)

    OdpowiedzUsuń