Podobnie jak w średniowieczu również w wieku XVI Mińsk szybko się rozwijał. W okresie tym nastąpił znaczny rozwój całego państwa co zaowocowało utworzeniem wokół Mińska całej sieci małych miasteczek, takich jak:
- Kuflew, 1521 r.
- Stanisławów, 1523 r.
- Siennica, 1526 r.
- Dobre, 1530 r.
- Kołbiel, 1532 r.
Spowolnienie nie miało miejsca również wtedy gdy 16.01.1549 roku król Zygmunt August nadał rodzinie Wolskich przywilej lokacji miasta na drugim brzegu rzeki Srebrnej. Miasto to otrzymało nazwę Sendomierz i zajmowało obszar na zachodnim brzegu rzeki. Jego centrum stanowił kwadratowy rynek (obecny plac Kilińskiego), z jego południowej części wychodził trakt karczewski (obenie ul Piłsudskiego). Historia Sendomierza nie jest zbyt długa. Miasto zostało bowiem szybko wchłonięte przez dużo większy i silniejszy Mińsk.
W drugiej połowie XVII wieku następuje załamania gospodarcze Mińska. Załamanie to jest na tyle silne, że w jego konsekwencji miasto traci swój rzemieślniczo - handlowy charakter na rzecz rolniczego. Drastycznie też spada liczba mieszkańców miasta.
Od końca XVI w. często zmieniają się właściciele miasta. Po rodzinie Mińskich można wymienić następujące rody:
w XVI w.:
- Leśnowolskich herbu Pierzchała
- Hlebowiczów herbu Leliwa (od niego pochodzi aktualny herb miasta)
- Warszyckich herbu Awdaniec
- Opalińskich herbu Łodzia
- Pociejów herbu Waga
- Borzęckich herbu Półkozic
W 180 roku miasto kupuje na aukcji rodzina Jezierskich herbu Nowina a w 1870 r. rodzina Doria Dernałowiczów herbu Lubicz. Są oni ostatnimi właścicielami Mińska. Byli nimi aż do 1944 roku.
Kryzys miasta trwa aż do XIX wieku. (cdn wkrótce)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz